Niedocenianie wartości własnej osoby pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Brak pewności siebie, zaniedbywanie swoich potrzeb, brak zaufania, obniżony nastrój to tylko niektóre z nich. Przekładają się wprost na nas samych, relacje, które tworzymy lub których nawiązywanie przychodzi z trudnością.
Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne, skąd bierze się jego brak i gdzie go szukać? Na tym skupia się Sharon Wegscheider-Cruse w poradniku: „Poczucie własnej wartości. Jak pokochać siebie”.
PRZYCZYNY
Każdy człowiek to inna historia. Przechodzimy przez różne doświadczenia. Wychowujemy się w różnym środowisku. Trafiamy na różnych ludzi. Na wyuczone w rodzinnym domu wzorce zachowań autorka zwraca uwagę już na samym początku. Stara się pomóc Czytelnikowi odkryć w sobie dziecko. Pokazuje, jakie niewinne zwroty czy sytuacje obniżały poziom naszego zaufania do samego siebie. Często zdarza się, że pomimo dorosłego wieku nadal boimy się sami decydować o swoim losie. Tkwimy również w błędnych przekonaniach, które zakotwiczyły się w nas, a nie mówią prawdy o nas samych. Przede wszystkim tego, jacy jesteśmy. Tego, że potrafimy, nawet jeśli się mylimy, że jesteśmy ważni, że nasze zdanie się liczy.
MASZ PRAWO DO SZCZĘŚCIA
Obniżone poczucie własnej wartości przyczynia się do unikania kontaktów społecznych. W bliskich relacjach nie sprzyja ujawnianiu swoich potrzeb. Idzie za tym również brak pewności siebie, bo przecież moje zdanie się nie liczy. To zasadniczy błąd, bo każdy ma coś interesującego do powiedzenia.
UZALEŻNIENIA
Ciekawym wątkiem książki jest relacja pomiędzy uzależnieniem a poczuciem własnej wartości. Sharon Wegscheider-Cruse nie ma wątpliwości, że uwolnienie się z nałogu to jeden z pierwszych i koniecznych kroków do odzyskania własnej wartości. Jeśli zgodzić się z definicją uzależnienia, jako czegoś, co wyrządza szkodę, to niewątpliwie, zasługujesz, aby nie ponosić strat z tego tytułu.
NIEZDROWE RELACJE
Doceniam uwagi autorki dotyczące tworzenia relacji. Wskazuje, co tak naprawdę powoduje, że relacja jest zdrowa i dlaczego czasem niektóre związki powinny się skończyć. Dobrze otaczać się ludźmi, którym na nas naprawdę zależy i cenią nas takimi, jakimi jesteśmy.
STRATY
Naturalną częścią życia są straty. Począwszy od zwierząt przez ludzi – bliższych i dalszych. Nie unikniemy tego. Każdy ma swój czas i nie należy nikogo pospieszać, mówiąc: „ogarnij się”. Poradnik przełamuje schemat, że płacz to oznaka słabości. Okazywanie uczuć i emocji to naturalna część człowieczeństwa i każdy ma do niej prawo. Nieważne, czy wynieśliśmy ze swojego środowiska takie czy inne stereotypy.
POSZUKAJ SZCZĘŚCIA
Wreszcie poradnik jest także próbą wskazania drogi, która prowadzi do pokochania samego siebie. Sądzę, że każdy może znaleźć własny sposób. Możesz skopiować go wprost z książki a może posłużysz się analogią. Nie żyjemy bowiem w jednorodnym środowisku i nie wszystkie porady możliwe są do przeniesienia wprost. Rady autorki są proste i czasem mogą być trudne do wdrożenia.
WNIOSKI
To co wyciągnąłem z tej książki, to przede wszystkim przeświadczenie, że każdy z nas przedstawia taką wartość, jaką w sobie zauważy. Zdanie innych to zazwyczaj jedynie opinia a nie fakt. W dobie Internetu łatwo paść ofiarą hejtu. Ważne, żeby wierzyć w siebie i otaczać się ludźmi, którym naprawdę na nas zależy.
Dlatego polecam książkę. Interesująca pozycja, krótka i dosyć praktyczna.
Czytałem czwarte już wydanie książki, dlatego sądzę, że już to samo w sobie świadczy o dobrej renomie tej pozycji. Słabe książki raczej szybko znikają z półek – bynajmniej nie z powodu większego popytu na nie.

Tytuł oryginalny: „Learning to Love Yourself: Finding Your Self Worth„
Rok wydania: 2014
Stron: 192
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP