Codzienne czynności – większość z nich wykonywana zupełnie nieświadomie – pozornie nie wydaje się skomplikowana. Nawet czytanie tego artykułu wydaje się być stosunkowo proste. Pod pozornością tych działań kryją się skomplikowane i wyjaśnione tylko częściowo sekrety 1,5 kilogramowej galaretowatej substancji, jaką jest mózg. Znamy efekty jego działań w postaci myśli, uczuć, zachowań, ale o przyczynach wciąż wiemy niewiele, jak na to, co chcielibyśmy wiedzieć.
Próbę wyjaśnienia tych zjawisk i przybliżenia złożoności ludzkiego mózgu podejmuje Mark Dingman – adiunkt na wydziale Biobehavioral Health Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii oraz twórca dostępnego na Youtubie popularnego cyklu „2-Minute Neuroscience”. W książce „Twój Mózg Bez Tajemnic” wykorzystuje swój popularyzatorski talent, przybliżając możliwie najprościej podstawowe funkcje mózgu.
STUDIUM PRZYPADKÓW
Książkę podzielono na 10 rozdziałów, z których każdy z nich rozpoczyna się opisem konkretnego przypadku, który zadziwił lekarzy. Mowa na przykład o osobach, które nie rozpoznawały twarzy czy osobach, nie kontrolujących jednej z rąk (tak, to niebezpieczne). Zwykło się mówić, że potrzeba matką wynalazków. W przypadku chorób czy zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu tyczy się to głównie odkryć w neuronauce poznawczej. Wydaje się, że to osoby z zaburzeniami dostarczyły naukowemu światu najwięcej informacji o funkcjonowaniu mózgu. Informacji takich dostarczali również naukowcy wykonujący często nieetyczne eksperymenty na zwierzętach, o czym wspomniał autor. Zgodnie z sugestią autora, osoba wrażliwa może pominąć ten fragment.
MÓZG BARDZIEJ ZŁOŻONY NIŻ SIĘ WYDAWAŁO
Przedstawiając podstawowe struktury anatomiczne i opisując ich główne role autor zwraca uwagę na złożoność mózgu. Poszczególne struktury odpowiadające w znacznej mierze np. za mowę czy słuch mimo że są kluczowe, to nie są jedyne. Powiedzmy, że bardzo się angażują w daną kwestię, ale mają też pomocników, którym się odwdzięczają. Stąd mówimy o sprzężeniu zwrotnym opisując pewne mechanizmy. Wystarczy pomyśleć, że mamy 86 mld neuronów, połączonych ze sobą na znacznie więcej sposobów.
IM DALEJ W LAS TYM WIĘCEJ DRZEW
Pozycja dostarcza spigułkowanej wiedzy na temat funkcjonowania mózgu w bardzo przystępny sposób. Autor postarał się, aby wyjaśnić mechanizmy najpopularniejszych ludzkich zachowań, wskazując na poznane przyczyny oraz mechanizmy. Zaznacza jednak, że nadal nie znamy odpowiedzi na wiele pytań. Przedstawia wiele utrwalonych teorii, które w miarę rozwoju neuronauki poznawczej ujawniają luki. Mogą zostaną uzupełnione, a być może doprowadzą do zastąpienia przyjętych od lat założeń zupełnie nowymi.
BYĆ NA BIEŻĄCO
Oryginał wydano dopiero w zeszłym roku, co oznacza, że to świeża pozycja na rynku mózgowych książek popularyzujących neuronaukę. W konsekwencji lektura to dobra okazja, aby zaktualizować stan wiedzy na temat aktualnego poznania mózgu i obalenia kilku popularnych założeń. Być może jutro dowiemy się, że to, o czym czytaliśmy wczoraj już dzisiaj jest nieaktualne. Marc Dingman ostrzega przed tym, bo przecież do odkrycia został cały ocean odpowiedzi skryty pod jego powierzchnią. Każde nowe odkrycie rodzi kolejne pytania.
ZAFASCYNUJ SIĘ NEURONAUKĄ
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego część z nas cierpi na chorobę Parkinsona, ADHD, wpadamy w pułapkę uzależnienia czy dlaczego możemy myśleć, mówić, słuchać, odczuwać strach i przyjemność, to pozycja dla Ciebie. Być może to właśnie ta książka wzbudzi w Tobie zauroczenie wiedzą o mózgu, jeśli nie jesteś jeszcze pasjonatem tej niezwykłej i nadal tajemniczej dziedziny naukowej.

Tytuł oryginalny: „Your Brain, Explained„
Data premiery : 16 czerwca 2020 roku
Stron: 248
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis